Εργαστήριο κηπουρικής

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΚΗΠΟΥΡΙΚΗΣ

Το θερμοκήπιο είναι ο κύριος χώρος εκπαίδευσης των τμημάτων της κηπουρικής. Στα πλαίσια του ίδιου εργαστηρίου τα περισσότερα τμήματα εκπαιδεύονται στον ίδιο χώρο. Καλλιεργούνται κυρίως λαχανικά, εποχιακά φυτά εντός και εκτός θερμοκηπίου.

img_2090
start stop bwd fwd

Μια άλλη δραστηριότητα του εργαστηρίου είναι η συντήρηση του αύλιου χώρου του σχολείου ο οποίος αποτελείται από χλοοτάπητα, κωνοφόρα δέντρα, καλλωπιστικά δέντρα και θάμνους καθώς και καρποφόρα δέντρα. Οι εργασίες συντήρησης αποτελούνται από κλαδέματα, τσαπίσματα και διαμορφώσεις σχημάτων φυτών.

Η παραγωγή compost είναι μια άλλη δράση του εργαστηρίου της κηπουρικής, εντάσσοντας έτσι τα παιδιά στην διαχείριση των φυτικών υπολειμμάτων του αύλιου χώρου του σχολείου όσο και των οργανικών υπολειμμάτων της κουζίνας του σχολείου και των οικογενειών των παιδιών, αλλά βοηθώντας το σχολείο και οικονομικά διαθέτοντας το τελικό προϊόν στην αγορά.

Επίσης στα πλαίσια του εργαστηρίου πραγματοποιούμε και ανακύκλωση χαρτιού, αλουμινίου και μπαταριών.