Παγκόσμια ημέρα αυτισμού

Ζωγραφιά του μαθητή μας Γαβριήλ Κελεσίδη αφιερωμένη στην παγκόσμια ημέρα αυτισμού….

Η 2α Απριλίου έχει καθιερωθεί μετά από απόφαση της Γενικής Συνέλευσης του ΟΗΕ ως η Παγκόσμια Ημέρα Αυτισμού με σκοπό την ενημέρωση της παγκόσμιας κοινής γνώμης για το φάσμα του αυτισμού και την ευαισθητοποίηση σχετικά με την ομαλή ένταξη των αυτιστικών ατόμων στην κοινωνία. Σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας 1 άτομο στα 150 έχει διαταραχή αυτιστικού φάσματος. Η εθνικότητα, το κοινωνικό, οικονομικό και μορφωτικό επίπεδο της κάθε οικογένειας δεν παίζουν κανένα ρόλο. Η πρώιμη παρέμβαση από την προσχολική ηλικία καθώς και η συνεχής εκπαίδευση αποτελούν την πιο σημαντική προσέγγιση, ικανή να παρέχει ουσιαστική βελτίωση στον αυτισμό. Αποτελεί υποχρέωση όλων μας να καταρρίψουμε τυχόν εικασίες και μύθους για τον αυτισμό και να βοηθήσουμε τα άτομα που βρίσκονται στο φάσμα του αυτισμού να διεκδικήσουν τα δικαιώματά τους και να ενταχθούν ισότιμα στην κοινωνία μας.

… Η Μαρία από την πρώτη στιγμή ήταν η χαρά του σπιτιού αλλά δεν μας πήρε πολύ να καταλάβουμε ότι κάτι συνέβαινε. Δεν φαινόταν να μας ακούει και δεν ανταποκρινόταν στις αγκαλιές μας. Αντί να παίζει με τις κούκλες της, τις έβαζε στη σειρά. …». Με αυτά τα λόγια ξεκινά την αφήγησή του ο μπαμπάς της Μαρίας, σε ένα υπέροχο βίντεο που με απλά και καθαρά λόγια περιγράφει τι σημαίνει για τους γονείς να μεγαλώνουν ένα παιδί με αυτισμό και πώς μεγαλώνει αυτό το παιδί, με τις δυσκολίες αλλά και τις… υπερδυνάμεις του!