Το εικονικό μίνι μάρκετ του Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Σερρών.

Στα πλαίσια της εκπαίδευσης των μαθητών μας για την κατάκτηση της αυτόνομης διαβίωσης, συνηθίζεται να γίνονται επισκέψεις σε διάφορα καταστήματα και κυρίως σε σούπερ μάρκετ για την αγορά προϊόντων της καθημερινότητας. Προσαρμοσμένοι στις φετινές περιοριστικές συνθήκες μετακίνησης με πολλή αγάπη και τη βοήθεια των περισσότερων συναδέλφων στήσαμε εντός του σχολείου μας ένα εικονικό μίνι μάρκετ με βασικά είδη διατροφής και υγιεινής. Είναι ΟΙ ΜΙΚΡΕΣ ΑΓΟΡΕΣ μας, το δικό μας εικονικό μίνι μάρκετ όπου οι μαθητές μας με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών ψωνίζουν με βάση ένα ποσό που έχουν στο πορτοφόλι τους είτε όσα προϊόντα υπάρχουν στις έτοιμες λίστες αγορών που τους δίνονται είτε όσα πρέπει οι ίδιοι να σκεφτούν για να ανταποκριθούν στις αγορές που πρέπει να κάνουν προκειμένου να ανταποκριθούν σε μια κοινωνική περίσταση, όπως για παράδειγμα το ότι θα τους επισκεφτεί στο σπίτι κάποιος φίλος τους και πρέπει να του μαγειρέψουν. Αφού αγοράσουν τα σχετικά προϊόντα, ένας συμμαθητής τους υποδύεται τον ταμία (παιχνίδι ρόλων) και με τη χρήση αριθμομηχανής τους πληροφορεί πόσο κοστίζουν τα προϊόντα. Επικοινωνούν, συνδιαλλέγονται, πραγματοποιούν συναλλαγές δίνοντας και παίρνοντας ρέστα και γενικά μέσα από αυτό τον βιωματικό τρόπο μαθαίνουν να ικανοποιούν βασικές καθημερινές ανάγκες.