Ήτανε όμορφο….θαρρώ

Στις 17/05/2022 οι μαθητές του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ Σερρών επισκέφτηκαν το οχυρό Ρούπελ. Στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος «Ήτανε όμορφο….θαρρώ» και θέλοντας να δουν από κοντά τα μέρη στα οποία διαδραματίστηκαν τα γεγονότα της ταινίας που γύρισαν, πραγματοποιήθηκε η εν λόγω επίσκεψη.
Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί ξεναγήθηκαν τόσο στο υπέργειο όσο και στο υπόγειο κομμάτι του Ρούπελ. Είδαν φωτογραφίες της εποχής εκείνης, αντικείμενα των στρατιωτών καθώς και προσομοιώσεις του πώς ήταν η καθημερινή τους ζωή. Μπροστά από το παρατηρητήριο ενημερώθηκαν για τα ιστορικά γεγονότα της μάχης και τις ανάγκες που οδήγησαν στην κατασκευή των οχυρών. Μοιράστηκαν τις δικές τους εμπειρίες όπως τις βίωσαν μέσα από τους ρόλους που υποδύθηκαν για την ταινία τους, για την οποία και βραβεύτηκαν πολλάκις.
Γοητευμένοι από την ιστορία, την ανδραγαθία των προγόνων μας αλλά και την ομορφιά του φυσικού τοπίου επιστρέψαμε στο σχολείο.