Πρόγραμμα «Μουσεία Τέχνης ανά τον κόσμο»

Υπεύθυνοι προγράμματος:

Ελένη Ρήγα ΠΕ08.50

Άννα Βαφειάδου ΠΕ08

Μαριάννα Σκρίνου ΠΕ78

Κατά την υλοποίηση του προγράμματος «Μουσεία Τέχνης ανά τον κόσμο», οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί επιδιώκουν να εξοικειώσουν τους συμμετέχοντες μαθητές με τον θεσμό των μουσείων και πιο συγκεκριμένα με τα Μουσεία Τέχνης.

Προσεγγίζοντας το αντικείμενο διαθεματικά, στο πλαίσιο του μαθήματος των Εικαστικών , οι μαθητές έρχονται σε επαφή με έργα τέχνης, τα οποία ανήκουν σε συλλογές μουσείων, γνωρίζουν τους καλλιτέχνες, αναζητούν ηλεκτρονικά τους χώρους που τα φιλοξενούν και περιηγούνται σε αυτούς, και  έπειτα δημιουργούν τα δικά τους έργα. Στο πλαίσιο την Κοινωνικής και Επαγγελματικής Αγωγής, ανακαλύπτουν τα είδη των μουσείων και τις συλλογές τους, μαθαίνουν πώς να οργανώνουν την επίσκεψή τους σε ένα μουσείο καθώς και τους κανονισμούς οι οποίοι ισχύουν κατά την επίσκεψή τους στον χώρο του.

Το πρόγραμμα θα ολοκληρωθεί με την δημιουργία μιας ψηφιακής έκθεσης η οποία θα περιλαμβάνει τα έργα των μαθητών και θα είναι προσβάσιμη μέσω του διαδικτύου.